Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, obchodzonego na świecie 21 lutego, przygotowaliśmy warsztaty metodyczne dla nauczycieli „Psychologiczne podejście w nauce czytania po polsku”. W weekendowych szkoleniach w dniach 24 i 25 lutego wzięło udział blisko 80 nauczycieli z Londynu i okolic, Bognor Regis, Ashford, Luton, Coventry, Oxford, Northampton i Leicester.
Warsztaty prowadziła Małgorzata Małyska, autorka podręczników z cyklu „Przyjaciele z piórnika” i koncepcji nauki czytania poprzez trening.
Czytać można nauczyć się, czytając – to oczywiste, tak jak prawda, która głosi, że dziecko czyta w takim domu, w którym się czyta.
Nikt nie rodzi się czytelnikiem – czytelnika trzeba wychować i nie da się tego zrobić bez trwałego zaangażowania się dziecka. Najlepszym, sprawdzonym sposobem jest czytanie dzieciom książek. Ta prosta i jakże przyjemna czynność, którą możemy podarować swoim dzieciom od pierwszych chwil ich życia, nie tylko pobudza motywację do tego, by w przyszłości „przyjaźnić się” z książką, ale także wspaniale stymuluje rozwój dziecka.
Czytajmy 20 minut dziennie – codziennie
Rozmawiajmy – 10 minut dziennie – codziennie
Małgorzata Małyska